Golden Jubilee Medal Winners Announced

Premier's Office

November 27, 2002 5:01 PM


NOTE: A list of recipients, organized by
county of residence, appears at the bottom of this release.

Premier John Hamm announced the recipients of the Golden Jubilee
Medal of Queen Elizabeth II today, Nov. 27.

The Golden Jubilee Medal commemorates the 50th anniversary of Her
Majesty's reign as Queen of Canada. The medal program is part of
the Jubilee year celebrations organized by the Department of
Canadian Heritage. Medals have been awarded to Canadians who have
made a significant contribution to fellow citizens, their
communities, or to their country.

"I would like to congratulate all recipients on this prestigious
honour," said Premier Hamm. "Every individual receiving a medal
has demonstrated remarkable commitment to the betterment of their
communities and to the well-being of our province."

Recipients were chosen based on recommendations by Nova Scotia's
52 MLAs, the Union of Nova Scotia Municipalities, the Department
of Justice, the Fire Marshal, the Nova Scotia Youth Secretariat,
the Nova Scotia Talent Trust, the Emergency Measures Organization
and the Nova Scotia Sport and Recreation Commission.

Additional recipients will be announced upon confirmation of
acceptance.

-30-     

Contact: Robert Batherson
         Premier's Office
         902-424-6601
         Cell: 902-478-1685
         E-mail: batherrk@gov.ns.ca

Recipients by county:

Annapolis County
Margaret E. Armstrong -- Granville Ferry
Joseph Casey -- Granville Ferry
Donald Kingsley Kaulbach -- Bridgetown
Russell Myrle Mackintosh -- Granville Ferry
Reginald C. Ritchie -- Annapolis Royal

Antigonish County
E. Veronica Bowie -- Antigonish
Chelsey Gotell -- Antigonish
Sharon M. MacDonald -- Heatherton
Greg MacKinnon -- Antigonish
Angus Allan MacQuarrie, posthumous -- Doctor's Brook
John T. Sears -- Antigonish
Stillman S. Smith -- Antigonish
Madeline Smith -- Antigonish

Cape Breton County
John Abbass -- Ben Eoin
Edna Gail Budden -- Reserve Mines
Freda Ells -- Sydney
Vince Ells -- Sydney
Michael Fitzgerald -- Sydney
Patrick S. Fortune -- Dominion
John Henry Fraser -- Sydney
Michael Laffin -- New Waterford
Evelyn Lamond -- Sydney Mines
Eric Stewart Langley -- Sydney
Jim MacDonald -- Sydney River
Effie MacDonald -- Sydney Mines
Duncan MacKay -- Sydney
George David MacKeigan -- Glace Bay
Edna MacKeigan -- Albert Bridge
Virginia Edith MacKeigan -- Glace Bay
Ora MacManus -- Sydney
Matt Minglewood -- Glace Bay
Mary Moraff -- Sydney
John Thomas Neary -- Glace Bay
Sarah J. Vickers -- Bras d'Or
Raymond Walker -- Sydney Mines
Earl Watts -- New Waterford
Harvey Webber -- Sydney

Colchester County
Ivan D. Boyd -- Bass River
William A. Cameron -- Tatamagouche
Doug Carter -- Truro
James Gordon Crowe -- Stewiacke
Meredith Doyle -- Truro
John G. Glassey (posthumously) -- Truro
Margaret R. Johnson -- Upper Stewiacke
Don Julien -- Truro
Ed Lorraine -- Truro
Lawrence Paul -- Truro
Thomas F. Stanfield -- Truro
Alan Syliboy -- Truro
Cornelia E. van den Hoek -- Upper Economy
Dennis Wright -- Truro

Cumberland County
Roger Bacon -- Amherst
Ronald Elliott -- Amherst
Dean E. Emmerson -- Oxford
Eldon Thomas George -- Parrsboro
Robert Howell -- Amherst
Timothy Shawn Hunter -- Amherst
Carol Ann Hyslop -- Wentworth
Robert Janes -- Amherst
Melba MacGillivary -- Parrsboro
Charles A. Rushton -- Amherst
Francis James Smith -- Amherst

Digby County
Bernice Doucet -- Church Point
Woodrow Outhouse -- Long Island
Claredon Robichaud -- Church Point
Arthur F. Theriault -- Meteghan River

Guysborough County
A.M. Sandy Cameron -- Sherbrooke
Annie M. Doyle -- Guysborough
Gerald C. Ehler -- Canso
Anita Foley -- Guysborough
Robert MacDonald -- Sherbrooke

Halifax County
Amy Lynn Ashley -- Dutch Settlement
Dimitri G. Athanasiou -- Halifax
George Wickens Atwood -- Sackville
Carson J.A. Baxter -- Halifax
Frank Beazley -- Halifax
Nicole F. Bemister -- Dartmouth
Anthony V. Benson -- Beaver Bank
William Black -- Halifax
Robert Arthur Brass -- Halifax
Michael A. Broomfield -- Musquodoboit Harbour
Robert James Burns -- Lower Sackville
John Burton -- Halifax
Tony Burbridge -- Halifax
Redvers Cainey -- Lower Sackville
Chris Cairns -- Halifax
Carol Ann Charlebois -- Halifax
Bernd Christmas -- Halifax
Marion Clarke -- Halifax
Gordon Clarke -- Halifax
Carmen Cole -- Dartmouth
Erin Maureen Connolly -- Halifax
George Cooper -- Halifax
A. William Cox -- Halifax
John Eric Davidson -- Halifax
William Henry Dennis (posthumously) -- Halifax
Gabriel DesRochers -- Dartmouth
Terence Donahoe -- Halifax
Arthur Donahoe -- Halifax
Francis Dorrington -- Halifax
Roleika Downey -- Dartmouth
Ruth Yvonne Drew -- Porter's Lake
Archie Fader -- Lower Sackville
Karen Furneaux -- Waverley
Robert Geraghty -- Halifax
Steve Giles -- Dartmouth
Helen Gillis -- Halifax
Neville Gilfoy -- Dartmouth
Joan Anne Gilroy -- Halifax
Brian Godsoe -- Dartmouth
R.J. Goodyear -- Halifax
Adrian Gough -- Halifax
Ann Guy -- Dartmouth
Adrian Hoffman -- Halifax
Lyndsey K. Horton -- Fall River
Michele Hovey Raymond -- Halifax
Debra Francis Hum -- Halifax
Pamela James -- Halifax
Ronald Jeppesen -- Halifax
Walter A Jones -- Dartmouth
Fabian G. Joseph -- Bedford
Charles Keating -- Dartmouth
Lauren Kempton -- Dartmouth
David Kikuchi -- Fall River
Gerry Langille -- Beaverbank
Michael Lester -- Dartmouth
Ernest Finlay MacDonald, Sr. (posthumously) -- Halifax
Hazel Evelyn MacLean -- Windsor Junction
Mary C. MacLeod -- Dartmouth
Ryan MacNeil -- Halifax
Cassey Malone -- Halifax
Kenneth Margeson -- Beaverbank
Lesley Marshall -- Dartmouth
Henry Martell -- Halifax
Gloria McCluskey -- Dartmouth
David Patrick McKinnon -- Halifax
Neil Anthony Meister -- Timberlea
Iain Melvin -- Dartmouth
Clifford Moir -- Dartmouth
Lynne Louise Murphy -- Halifax
Rebecca B. P. O'Brien -- Halifax
Pearleen Oliver -- Lucasville
Steve Parker -- Halifax
Joanne Pashkoski -- Lower Sackville
Sandy Phillips -- Halifax
Cyril F. Randall -- Head of Chezzetcook
Denise Ro -- Bedford
Bernard A. Roberts -- Dartmouth
Harry Sarson -- Shearwater
Dennis Shaw -- Dartmouth
Robert Blakney Short -- Bedford
Frances Lucilla Smith -- North Preston
Mary Malcom Sparling -- Halifax
Vera Stone -- Halifax
Ian A. Thompson -- Halifax
Gary Thorne -- Halifax
Tracy Van de Wiel -- White's Lake
Marinus van Niewenhuizen -- Timberlea
John Webb -- Halifax
Robert Zed -- Halifax

Hants County
Albert William Annand -- Maitland
Lexie Burgess -- Newport Station
Robert Hessian -- Windsor
Sarah Ann Levy -- Windsor
Vivian MacMillan -- Windsor
Harry Smith -- Shubenacadie
Walter Bertram Stephens -- Windsor
Margaret Marion Walker -- Mount Uniacke
Bruce Eric Walker -- Mount Uniacke
Brian Nelson Wallebeck -- Kennetcook
John Wilson -- Windsor

Inverness County
Alice Freeman -- Inverness
Burton MacIntyre -- Whycocomagh
Ian A. MacKinnon -- Port Hastings

Kings County
Gordon Richard Carter -- Berwick
Millard Ross Cherry -- Wolfville
Harry Currie -- Canning
Shirley Elliot -- Wolfville
Percy Edward Grant -- Cambridge
Leann M. Grosvold -- Berwick
Robert Firth Hepburn -- Aylesford
Harmon Eugene Illsley -- Kentville
Cameron Royce Jess -- Centreville
Sharon M. Oliver -- Wolfville
Eric Ian Patrick -- Aylesford
James Edward Redmond -- New Minas
Mary Doreen Roberts - Kentville
Morley Everett Robinson -- Cambridge
Mark Smith -- Coldbrook
George Wayne Spicer -- Berwick
Buster Woodworth -- New Minas

Lunenburg County
Anna Bald -- Rose Bay
Martin Eugene Bell -- Bridgewater
Ernie Bolivar -- Bridgewater
Frances Mills Clements -- Bridgewater
Richard Eldridge -- Chester Basin
Ben L. Floyd -- Bridgewater
John David Robart -- Bridgewater
Ivan E. Rodenhiser -- Bridgewater
Shirlen L. Seamone (posthumously) -- Bridgewater
Richard Miles Steel -- Indian Point
Malcolm Turner (posthumously) -- Chester
John H. Walsh -- Bridgewater
Barbara Marcus Zwicker -- Lunenburg

Pictou County
Everett Large Baudoux -- Merigomish
Joanne Delaney Cumminger -- New Glasgow
Joseph DiPersio -- New Glasgow
George H. Durning -- New Glasgow
Eleanor M. Fraser -- New Glasgow
Laurel Holliday -- Pictou
Ronald M. Levy -- New Glasgow
John MacDonald -- New Glasgow
H. Russell MacEwan -- New Glasgow
Leo MacKay -- Stellarton
Michael Sean O'Sullivan -- Stellarton
Gary R. Rankin -- Westville
Kevin T. Scott -- New Glasgow
Lorne W. Smith -- New Glasgow
Donald R. Sutherland -- River John
Joyce Tucker -- Pictou
John Miles Williston -- New Glasgow

Queens County
Christopher Clarke -- Liverpool
John Gordon Leefe -- Liverpool
Jean Munro Gordon -- Milton
Harry Leonard Nelson -- Greenfield
Robert Edward Stafford -- Brooklyn
G. Scott Wamboldt -- Caledonia
Etta Westhaver -- Hunts Point

Richmond County
John Harry Boudreau -- Petit-de-Grat
Esther McDonnell -- St. Peter's
Florence Jean Penny -- St. Peter's
Wilburt Bertram Urquhart -- Louisdale

Shelburne County
Robie Atkinson -- Barrington Passage
Donald Crowell Bower -- Shelburne
Parker Comeau -- Shelburne
William J. Cox -- Shelburne
Helen Ghent -- Lockeport
Leo Thomas Williams -- Lockeport

Yarmouth County
Alexander Clark -- Pubnico
Charles A. Crosby -- Yarmouth
Rodolphe Doucet -- Lower Wedgeport
William A. D. Newell -- Yarmouth
Henry Richard Porter -- Carleton
George Nelson Surette -- Yarmouth
John Hastings Wainwright -- Yarmouth

Victoria County
Samuel MacPhee -- Englishtown
Katherine Robinson -- Englishtown

amc         November 27, 2002        4:57 P.M.